Szeptember közeledtével általában megnő a munkavallalók tanulási kedve, és ez alól a nyelvtanulás sem kivétel. A nyár - a szabadságolások miatt - jellemzően nem a nyelvi képzések főszezonja, holott érdemes lenne kihasználni ezeket a hónapokat is. A tapasztalatok alapján ugyanis a magyar munkavállalók sokszor csak akkor kezdenek bele a nyelvtanulásba, nyelvfejlesztésbe, amikor már ténylegesen használniuk kellene az adott idegen nyelvet. Például, amikor adódik egy előrelépési lehetőség a cégnél vagy egy új munkahelyen olyan pozíciót szeretnének megpályázni, ahol létfontosságú az idegen nyelv alapos és gyakorlati ismerete. Ilyenkor gyorsan kell reagálni, és döntést hozni. Azonban a rendelkezésre álló bőséges kínálat láttán sokan elbizonytalanodnak. Vajon melyik a nekem való képzés?

Ha sürgős segítség kell

Ha a fenti példából indulunk ki, és viszonylag gyorsan kell felkészülnünk egy adott helyzetre, például egy angol nyelvű állásinterjúra, akkor az egy vagy több napos idegen nyelvi kommunikációs tréningek sokat segíthetnek. Itt a részvétel feltétele általában az, hogy egy bizonyos szintű nyelvtudásunk már legyen, amit az esetek többségében középhaladóban határoznak meg (kb. B1, azaz az alapfokú nyelvvizsga szintje). 

Ez azért fontos, mert a tréning mindig az adott témára irányuló gyakorlatias tudást ad, és nem általános nyelvi fejlesztést nyújt. Ennek megfelelően a résztvevők egy előre megadott témát vesznek át - például egy angol nyelvű állásinterjú tréningen azt, hogy milyen kérdések várhatók, ezekre hogyan célszerű válaszolni, milyen panelmondatokat vagy szakkifejezéseket érdemes használni, hogyan lehet hatásosan beszélni a CV-ről, stb. Az elsődleges cél az, hogy az adott területen nagyobb tudással térjenek haza a résztvevők, mint amivel jöttek. Az üzleti kommunikációs tréningek esetében tehát nincsen általános készségfejlesztés, sem nyelvtanozás, legfeljebb funkcionálisan akkor, ha az valóban elengedhetetlen. Így ha nincs meg a „belépő” nyelvi szintünk, akkor könnyen lemaradhatunk vagy elveszíthetjük a fonalat, ez által pedig a tréning kimenete is kérdéses lehet. 

Ha van idő a nyelvi fejlesztésre

Ha nem gyorsan kell „felturbózni” magunkat egy konkrét nyelvi kihívás előtt, hanem nyelvileg szeretnénk fejlődni vagy egy nyelvvizsgára felkészüni, akkor egy 30 vagy 60 órás hagyományos nyelvtanfolyam lehet a jó választás az egyéni helyzettől függően. Ezeket a tanfolyamokat mindig szintfelmérő teszt és beszélgetés előzi meg, azért hogy a számunkra legmegfelelőbb csoportba kerüljünk. A beiratkozás előtt érdemes alaposan utána járni a képzés részleteinek, hogy megbizonyosodjunk róla, valóban azt kapjuk majd, amit szeretnénk - elkerülve a buktatókat. Sokan tapasztalták ugyanis, hogy hiába vettek részt korábban hónapokon keresztül üzleti nyelvtanfolyamokon, továbbra sem tárgyalóképes a nyelvtudásuk vagy még mindig nem tudnak prezentálni angolul. 

 

Tovább >>